
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.6 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Propagation Delay | 7 ns |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | 3-State |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 4296
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65744
Ext.Price$0.65744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65744 | $0.65744 |
| 10 | $0.47277 | $4.72770 |
| 25 | $0.42576 | $10.64400 |
| 50 | $0.39974 | $19.98700 |
| 100 | $0.37531 | $37.53100 |
| 300 | $0.35646 | $106.93800 |
| 500 | $0.33855 | $169.27500 |
| 1000 | $0.29580 | $295.80000 |
| 3000 | $0.28811 | $864.33000 |
